Konya İl Başkanlığı

Görüşmeler Nafile Turlara Dönmesin! Görüşmeler Nafile Turlara Dönmesin!

26 Ağu 2022

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Konya İl Başkanı Dr.Seyit Karaca belediye ile sendika arasında yürütülen işçi sözleşmelerine dair açıklamalarda bulundu. Karaca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İlimizde yerel gündemin en önemli maddeleri arasında belediyelerde çalışan işçilerin ücretlerine dair yapılan toplu iş sözleşme görüşmeleri yer almaktadır. Her ne kadar basında yeterince haber olmasa da bizlere ulaşan işçi kardeşlerimiz “mağdur edilme endişesi” ile bu konuya duyarsız kalmamamızı istemektedirler. Geçen yıl benzer konuyu haber yapan basın kuruluşlarının ilan desteklerinden mahrum edildiğini de hepimiz biliyoruz. İşçi kardeşlerimiz bunu yaparken de isimlerinin deşifre edilmemesini hassasiyetle istemektedirler. Çünkü bu ortamda işlerinden de olmak istememektedirler”.

Kendilerine ulaşan bilgiler konusunda ise şu bilgileri aktaran Karaca;

“2 nolu Hizmet İş Sendikası görüşmeleri takip etmektedir. Kendilerine bu zaman ki görüşmelerde en düşük ücret için her şey dahi 7.000 tl. Sendika bu rakamı müzakere edemeyeceklerini belirterek imzalamadıkları için süreç devam ediyor. Sendikanın beklentisinin en az 9.000-10.000 tl aralığında olduğu kanaatindeyiz. Bu rakamın bile açıklanan “yoksulluk veya açlık sınırı endekslerine yakın olduğunu düşünürsek işçi yine de hakkını alamamış olur” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Taraflara ve belediye yetkililerine de önerilerde bulunan Karaca açıklamasını şöyle tamamladı:

“Önerimiz ise şudur, İşçi kardeşlerimiz bizler için bu şehri “yaşanabilir hale” getiren takımın en önemli taraflarıdır. O nedenle talepleri titizlikle ele alınıp olabilecek en yüksek rakam verilmelidir. Çünkü onların güzelleştirdiği kentin siyasal ve sosyal huzuru idarecilerin başarısı olarak kabul edilir.

Kaynak yok diyenler “parası olanlara balın kaymağı” misali verilen kur korumalı mevduat faizleri için bulunan kaynağa baksınlar. İşçi alınterinin hakkını almazsa “mazlum” konumuna düşer ve ahını almamak lazım.

Bu görüşmelerin de şeffaf bir şekilde yürütülmesi önemlidir. Kamuoyu önünde pazarlıklar yapılsın ve herkes her şeyi öğrensin. Eğer belediyelerimiz kaynak yokluğunu bahane edecekse yine yürütmekte olduğu ve toplumun tamamına hitap etmekten uzak bazı program ve projelerden vaz geçip çalışanlarına kaynak aktarsın.

İşçi kardeşlerimizin haklarını en iyi şekilde almalarını diliyorum. Kamuoyuna saygıyla arz ederim.”

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #İŞÇI
  • #EMEK

SONRAKİ HABER

DEVA PARTİSİ Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Orta Vadeli Program Hakkında Açıklamalarda Bulundu;

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

26 Ağu 2022