Konya İl Başkanlığı

DEVA PARTİSİ Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Orta Vadeli Program Hakkında Açıklamalarda Bulundu; DEVA PARTİSİ Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Orta Vadeli Program Hakkında Açıklamalarda Bulundu;

07 Eyl 2022

AKP hükümeti tarafından Türkiye ekonomisinin 2023-2025 dönemine ilişkin yol haritası niteliği taşıyan yeni Orta Vadeli Program (OVP) geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Açıklanan Orta Vadeli Programı incelediğimizde büyüme, enflasyon, işsizlik, cari denge rakamları gerçeklikten ve tutarlılıktan uzaktır. Programın vatandaşlara ve iş dünyasına yön gösterme gücü yoktur, tek haneli enflasyonun ve cari fazlanın hayal olduğunu tescil etmiştir. Orta Vadeli Program bütçenin faiz bütçesi haline geldiğinin itirafı olmuştur.

Genel başkanımız Ali Babacanın ekonominin yönetiminde olduğu 2003-2017 döneminde ortalama 50,5 milyarda kalan bütçe faiz ödemelerinin 2025'de 775 milyar liraya çıkması öngörülmüştür. Orta Vadeli Program AKP hükümeti tarafından daha önce açıklanan 2023 hedeflerine ulaşma noktasından çok uzaktır. Milli gelir 2,2 yerine 0,9 trilyon $., Fert başına milli gelir 25 bin yerine 10 bin $, İhracat 500 yerine 265 milyar $ ve İşsizlik %5 yerine %10,4.’tür.

AKP hükümeti tarafından açıklanan Orta Vadeli Program bize göstermektedir ki; Halktan ve piyasalardan kopuk bir iktidar gerçekçi ve tutarlı hedefler belirleyemez. Akıl ve bilimden uzak bir anlayış doğru politikalar oluşturamaz. Her söylediği daha mürekkebi kurumadan geçersiz hale gelen bir yönetim güven veren bir program ortaya koyamaz.

Deva Partisi olarak biz en geç 2025’te enflasyonu tek haneye düşüreceğiz. Hayat pahalılığını ortadan kaldırarak herkesin mutlu, mesut ve geleceğe güvenle bakmasını sağlayacağız. İşsizliği ülkemizin en önemli problemlerinden birisi olmaktan çıkaracağız. Herkesin insan onuruna yaraşır, iş, gelir ve refah düzeyine kavuşmasını sağlayacağız. Ülkemizi yüksek gelirli ülkeler gurubuna sokacağız. Türk lirasına yeniden itibar kazandıracağız. Aşırı yoksulluğu yeniden sıfırlayacağız. Yüksek teknolojili ve katma değerli ihracat yapan bir ülke olacağız. Sonuç olarak DEVA Partisi iktidarında “Dur-Kalk tipi İstikrarsız Büyüme” modelinden “Güçlü, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyüme” modeline geçeceğiz.

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #EKONOMI
  • #ENFLASYON
  • #EKONOMIYEDEVAGELIYOR

SONRAKİ HABER

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Konya İl Başkanı Dr.Seyit Karaca yeni eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Karaca mesajında şu görüşlere yer verdi:

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

07 Eyl 2022